Wyjazd z psem – paszport.

Zbliża się okres wakacyjny, w którym część z Państwa odetchnie od codziennych obowiązków i wyjedzie na wymarzony, zagraniczny urlop. By w tej podróży mógł towarzyszyć wam pupil należy spełnić kilka wymogów związanych z przemieszczeniem zwierząt poza granice naszego kraju.

Podróże w obrębie Unii Europejskiej

Wytyczne stawiane przez kraje Unii Europejskiej co do przemieszczania zwierząt towarzyszących są niemal jednolite. Każde z państw wspólnoty europejskiej wymaga posiadania paszportu psa wystawionego przez upoważnionego lekarza weterynarii, w którym zawarta jest informacja o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie oraz identyfikacji zwierzęcia w postaci chipa.

Wedle prawa, pierwszą czynnością która powinna zostać wykonana jest oznakowanie zwierzęcia przez lekarza weterynarii. Oznakowanie psa za pomocą chipa polega na wszczepieniu kapsułki wielkości ziarna prosa w skórę lewej strony szyi lub okolicę międzyłopatkową. Sama czynność przypomina iniekcję i nie jest zabiegiem bolesnym dla zwierzęcia. Po chipowaniu zwierzęcia należy zarejestrować jego dane w bazie Safe Animal. Dzięki niej każdy lekarz weterynarii posiadający odpowiedni czytnik będzie mógł zidentyfikować psa (także zagubionego/znalezionego) oraz dane jego właściciela.

Kolejną czynnością wykonywaną przez lekarza weterynarii jest aktualizacja szczepienia przeciw wściekliźnie. W sytuacji kiedy pies szczepiony jest po raz pierwszy urzędową ważność nabywa ono po 21 dniach. Każde kolejne szczepienie coroczne (przypominające) jest ważne w dniu jego wykonania. Należy pamiętać, aby odstęp pomiędzy kolejnymi szczepieniami nie był dłuższy niż 365 dni.

Gdy pies zostanie zachipowany oraz zaszczepiony, lekarz weterynarii następnie wystawi paszport, który będzie ważny przez całe życie pupila. Zawiera on dane między innymi na temat aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, numeru chipa, stanu zdrowia psa. W naszej lecznicy osobą odpowiedzialna za te czynności jest lekarz weterynarii Ewa Fink (listę upoważnionych lekarzy można znaleźć na stronie www.vetpol.org.pl).

Podróże w obrębie państw o poszerzonych wymaganiach oraz poza granice Unii Europejskiej

Jeśli planujemy podróż poza granicami Unii Europejskiej należy sprawdzić aktualne wytyczne danego kraju w kontekście wwożenia zwierząt (ec.europe.eu) bądź skontaktować się z ambasadą danego kraju. Niektóre państwa UE jak: Irlandia, Finlandia, Malta, Norwegia wymagają profilaktyki przeciwkleszczowej oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.

Szczególną uwagę zwracamy na przemieszczanie zwierząt towarzyszących z Wielkiej Brytanii, gdyż państwo to opuściło struktury Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, iż podróżujące zwierzęta będą musiały spełnić dodatkowe wymagania jak: aktualne świadectwo zdrowia, badanie przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania.

Jak widać, obowiązków które należy spełnić by podróżować z psem jest niewiele i zazwyczaj można je wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie weterynaryjnym, dlatego warto dołożyć starań by móc cieszyć się ze wspólnie spędzanych wakacji.

Wyjazd z psem – paszport.
Przewiń do góry