Udar cieplny u psa – jak zapobiegać, rozpoznać oraz szybko reagować

Każdy z nas tego lata cieszy się ze słonecznej pogody oraz wyższych temperatur. Jednak niektóre dni przysporzą nam walki z dręczącymi upałami, szczególnie wtedy kiedy słupek rtęci pokaże powyżej 30°C. Dla naszych czworonogów upalne lato to okres trudny do przetrwania.

  • W jaki sposób dochodzi do udaru cieplnego psów ?

Zwierzęta, a w szczególności psy oraz koty gorzej znoszą upały niż ludzie. Szkopół tkwi w fizjologii naszych pupili, ponieważ posiadają one nieliczne gruczoły potowe, więc nie oddają ciepła całą powierzchnią ciała. Mechanizm chroniący czworonogi przed przegrzaniem jest bardzo ograniczony i skupia się głównie na ziajaniu oraz dyszeniu. Mniejszą część ciepła zwierzęta oddają za pomocą promieniowania oraz konwekcji. W skrócie – szybciej płynąca krew przez rozszerzone naczynia skórne wzmaga wymianę ciepła, co często właściciele obserwują jako ,,wilgotne łapki”

Kiedy wyżej wymienione mechanizmy pracują na maksymalnych obrotach i nie są już w stanie utrzymać fizjologicznej temperatury ciała, dochodzi do przegrzania a nawet udaru cieplnego, który objawia się jako niewydolność oddechowo-krążeniowa.

  • Objawy, które mogą wskazywać na udar cieplny

-nadmierne ziajanie

-suchość śluzówek warg i nosa

-zasinienie błon śluzowych

– chwianie się

-podwyższona temperatura ciała

-drgania mięśniowe

-przyspieszone bicie serca

-omdlenia

-wymioty

  • Udzielenie pierwszej pomocy psu z udarem cieplnym

Jeśli zauważyliśmy u swojego psa wyżej wymienione objawy, mogące świadczyć o przegrzaniu, powinniśmy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy przedweterynaryjnej.

– należy umieścić psa w zaciemnionym, chłodnym miejscu

– stosujemy zimne okłady, szczególnie w okolicy karku, ważne aby nie schładzać psa lodem oraz nie wrzucać do zimnej wody gdyż grozi to szokiem termicznym

-poimy psa chłodną wodą, jednak w przypadku kiedy występują wymioty odstępujemy od tej czynności

– jak najszybciej udajemy się do lekarza weterynarii, gdyż jest to stan zagrażający życiu

  • Zapobieganie

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć istnieje szereg działań profilaktycznych, dzięki którym uchronimy naszego pupila przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych.

-spacery z pieskiem powinny odbywać się wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem, kiedy temperatura jest zdecydowanie niższa

-gdy jesteśmy zmuszeni zostawić psa na moment na wolnym powietrzu, staramy się zapewnić mu zacienione miejsce

– dbamy o stały dostęp do chłodnej, czystej wody

– ograniczamy aktywność ruchową zwierząt w przypadku bardzo wysokich temperatur, co sprowadza się do krótkich spacerów

– jeśli wymaganym jest, aby pies nosił kaganiec, musimy wybrać taki typ w którym może się swobodnie napić oraz otworzyć pysk w celu ziajania. Przeciwwskazaniem jest stosowanie kagańcy weterynaryjnych, które uniemożliwiają otworzenie jamy ustnej.

– podczas wakacji należy unikać plażowania wraz z pupilem

– w przypadku ras długowłosych zalecane jest strzyżenie na okres lata

– pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w aucie

  • Podsumowanie

Należy pamiętać, iż udar cieplny jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu zwierzęcia. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, które wymieniono wyżej, aby uniknąć tragedii. Jeśli jednak z pewnych przyczyn dojdzie do przegrzania, najważniejsza jest szybka reakcja właściciela ( pierwsza pomoc przedweterynaryjna) oraz profesjonalna pomoc lekarza weterynarii.

Udar cieplny u psa – jak zapobiegać, rozpoznać oraz szybko reagować
Przewiń do góry