Przygotowanie psa, kota do zabiegu sterylizacji/kastracji

Czy już wiesz jak odpowiednio przygotować Twojego czworonożnego przyjaciela do takiego zabiegu ?

Dzięki naszym poradom możesz sprawić iż sam zabieg, jak i rekonwalescencja będzie przebiegała bardziej komfortowo i bezpiecznie. Odpowiednie przygotowania pacjenta powinny składać się z trzech etapów obejmujących: okres dwóch tygodni, tygodnia oraz dnia przed zabiegiem.

Dwa tygodnie przed zabiegiem

Zaplanowanie zabiegu z co najmniej 2 tygodniowym wyprzedzeniem pozwoli nam przyjrzeć się aktualnym szczepieniom oraz stosowanej profilaktyce przeciwpasożytniczej.

Jeśli w ostatnim miesiącu twój podopieczny nie przechodził takiej kontroli należy zbadać próbkę kału pod kątem pasożytów wewnętrznych, bądź odrobaczyć pupila (co najmniej do dwóch tygodni przed zabiegiem). Stres związany z okresem okołooperacyjnym powoduje obniżenie odporności, więc zwierzę nieszczepione oraz zarobaczone jest bardziej narażone na powikłania pooperacyjne.

Przed planowaną wizytą należy zwrócić uwagę na:

– czy wystąpiły biegunki, wymioty bądź świąd w ostatnim czasie;

– czy zachowanie psa/kota jest inne niż zazwyczaj;

– w przypadku suczki bądź kotki , kiedy wystąpiła ostatnia cieczka/rujka ?

W przypadku niepokojących objawów zdrowotnych twojego pupila należy bezzwłocznie poinformować o tym podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Lekarz prowadzący powinien także otrzymać informację o ewentualnych przebytych chorobach, sposobie ich leczenia a także niepożądanych reakcjach na leki.

Zalecane jest także wykonanie podstawowych lub rozszerzonych badań krwi zależnie od wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia, co pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj znieczulenia.

Jeżeli któreś z wymienionych badań wykaże nieprawidłowości bardzo prawdopodobnym będzie przesunięcie zabiegu przez lekarza prowadzącego na późniejszy termin.

Podczas wizyty przedzabiegowej lekarz kwalifikujący sprawdzi stan kardiologiczny pacjenta. U zwierząt wiekowych lub wykazujących nieprawidłowości w trakcie osłuchiwania serca zlecone może być dodatkowo badanie EKG lub/i USG serca.

Tydzień przed zabiegiem

– Nie należy narażać zwierzęcia na dodatkowy stres ani nadmiernie go forsować

– Dieta powinna być lekkostrawna aby zapewnić prawidłową pracę jelit.

Dzień przed zabiegiem

12 godzin przed planowaną operacją należy uniemożliwić dostęp do pokarmu, natomiast pozostawić swobodny dostęp do wody. Odpowiednia głodówka zmniejszy prawdopodobieństwo wymiotów po zastosowaniu leków znieczulających. Zabezpieczymy tym samym pacjenta przed zachłyśnięciem i aspiracją treści pokarmowej do dróg oddechowych.

Odpowiednio dostosowana dieta przed zabiegiem zapobiegnie zaparciom, gdyż użyta sedacja może spowolnić pracę jelit.

Jeśli zwierzę z natury jest impulsywne należy zaopatrzyć się w suplementy diety zawierające tryptofan bądź feromony i dozować je w odpowiedniej dawce zaleconej przez lekarza weterynarii w celu wyciszenia pacjenta.

W dniu zabiegu pies powinien zostać przyprowadzony do gabinetu wraz ze smyczą oraz kagańcem, natomiast kot w transporterze, gdyż premedykacja powoduje ograniczoną świadomość zwierzęcia, co może objawiać się niekontrolowaną agresją.

Przygotowanie psa, kota do zabiegu sterylizacji/kastracji
Przewiń do góry